Yeşil bir dünya için atık yağları toplayalım.

Her geçen gün büyüyen endüstriyel üretim ve buna bağlı tüketim sayesinde hızla çevre kirliliği yaşanmaktadır. Özellikle petrol ürünleri kullanıldıktan sonra, bilinçli ve çevreye duyarlı bir şekilde imha edilmez ise insan sağlığına ve doğaya kalıcı zararlar vermektedir.

Petder öncülüğünde iş ortaklarımız ve müşterilerimizle tek vücut olarak başlattığımız sosyal sorumluluk projemizle;

ü  Doğal kaynakların korunmasına,

ü  Enerji tasarrufuna,

ü  Atık miktarını azaltmaya ve geri dönüşüm yaparak ekonomiye katkı sağlamak adına,

Madeni yağların kullanım sonrası kayıt altına alınarak; 30 Temmuz 2008 tarih ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği gereğince Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak tanımlanan atık yağ toplama birimlerine teslim edilmesini hedefliyoruz.

Unutmayalım “Dünyamız bize çocuklarımızın emanetidir.”

Hep birlikte gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek için

Yağını Atma Dünyanı Karartma”


Proje Hakkında

21 Ocak 2004 tarih ve 25353 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği çevre ve insan sağlığı için tehlike oluşturan atık motor yağlarının doğru koşullarda kayıt altına alınarak toplanmasını ve Avrupa birliği ilkelerine uygun koşullarda bertaraf edilmesini amaçlamaktadır. Yönetmelik zararlı bir atık olan atık motor yağlarının geçmişte ülkemizde yaygın olarak yapıldığı gibi kontrolsüz ortamlarda ısınma amaçlı yakılmasını, akaryakıta karıştırılmasını veya lisanssız işletmelerce düşük kaliteli yağ üretiminde tekrar hammadde olarak kullanılmasını yasaklamaktadır.

Ülkemizin önde gelen akaryakıt, LPG ve madeni yağ üreticilerinin oluşturduğu PETDER Petrol Sanayi Derneği, Yönetmeliği’nin 12. Maddesi uyarınca, 30 Temmuz 2004 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde, Bakanlığın koordinasyonunda bu yönetmeliğin hedeflerini gerçekleştirmek üzere önemli bir projeyi başlatmıştır.

http://www.petder.org.tr/yayinlar/atik-motor-yagi-faaliyet-raporlari/